Venkovské muzeum Kojákovice

Naučná stezka "Lidé a jejich krajina"

top     top

Venkovské muzeum Kojákovice najdete uprostřed venkovské památkové zóny Kojákovice, místní části obce Jílovice. Toto netradiční muzeum vybudovala nevládní organizace Společnost Rožmberk o.p.s., ve spolupráci s místními obyvateli v roce 2001. Od té doby se muzeum stále rozrůstá a přibývají nové informace i exponáty. Expozice je umístěna v budově bývalé školy a přibližuje vývoj obce, život jednotlivých selských rodů a dalších obyvatel venkova, které v 19. století zasáhla horečka vystěhovalectví do Ameriky. Mnozí jí podlehli a vydali se na dalekou, nejistou a dobrodružnou cestu za chlebem, půdou a nadějí. V muzeu získáte informace o jejich velkém rozhodnutí, odvážné cestě přes oceán i o jejich dalších osudech v cizí zemi, kde nalezli svůj nový domov. Část místních obyvatel se trvale usídlila v městečku Oxford Junction v Iowě, kde vytvořila českou komunitu. S jejich potomky jsme v kontaktu a krok za krokem odhalujeme naši společnou minulost.

Vitame v Muzeum Kojakovice     Kocar

Ke stálé expozici patří i ukázka prací místního rodáka akademického malíře Jana Kojana a výstavka regionálních řemeslných výrobků. Můžete zde získat informace o tradičních pracovních postupech a kontakty na jednotlivé řemeslníky a rovněž si zakoupit jejich originální výrobky.

Součástí provozu muzea je i poskytování služeb v oblasti genealogie. V případě, že Vaše rodina pochází z jižních Čech, rádi Vám poskytneme poradenství a služby v oblasti genealogického výzkumu a pomůžeme Vám se sestavením rodokmenu Vaší rodiny.

Otevřeno červen - září denně mimo čtvrtek

od 10.00 do 17.00 hod., nebo po domluvě.

top     top     top