Nové Hrady - Kovarna

Stezka "Lidé a jejich krajina"

top     top

Tato kulturní památka představuje velmi cenný příklad kovářské živnosti, založené v roce 1719 kovářem Ferdinandem Grössingerem. Jednalo se o přízemní budovu se sedlovou střechou pokrytou šindelem. Jak bylo v té době běžné, patřilo k ní i hospodářské zázemí.

Kovarna   interior Kovarna

Kovárna přecházela v této rodině z otce na syna po několik generací. Ještě v roce 1879 zde byl zmiňován August Grössinger jako podkovář a ranhojič. Později sloužila pouze k bydlení. Posledním majitelem byl malíř pan Karba, jehož tvorba byla inspirována krajinou Novohradska.

V roce 2000 koupilo bývalou kovárnu Město Nové Hrady a provedlo její celkovou rekonstrukci. Většina prvků stavby byla demontována, restaurována, doplněna a vrácena zpět na původní místo. Jen málo částí je nových a ty jsou provedeny jako materiálové i tvarové repliky původních. Zcela nově byla v objektu postavena troje kachlová kamna.

Projekt Krize

V současné době má kovárnu v pronájmu Společnost Rožmberk o.p.s. a ve spolupráci s uměleckým kovářem  Danielem Černým zde pořádá kovářská setkání a různé akce pro veřejnost. Kovářská setkání jsou příležitostí k výměně zkušeností a ke spolupráci na společném díle. Výsledky jednotlivých setkání můžete nalézt například podél cyklistických tras v okolí Nových Hradů (4 nově osazené kované kříže), nebo přímo v kovárně (čert a kovářské nářadí). Mimoto zde probíhají různé řemeslné kurzy, vánoční a velikonoční setkání zaměřená na přiblížení tradic v regionu, ochutnávky tradičních regionálních jídel a tvůrčí dílny pro děti i dospělé.

Otevřeno:
červenec – srpen denně mimo pondělí od 10.00 do 17.00 hod.

Mimo tuto dobu během jednorázových akcí a po domluvě

 

 

top     top     top